Aký by mal byť vzduch v izbe?
Ideálny stupeň teploty
Starou skúsenosťou je, že deťom sa spí oveľa lepšie v trocha chladnejšom vzduchu než v teple, preto odporúčame na noc približne 18°C. Keď je príliš teplo, dieťaťu sa ťažšie zaspáva, viac sa potí, je nekľudné a častejšie sa aj zobúdza. Ideálna denná teplota je medzi 22-23°C. Chladnejší vzduch pôsobí slabší krvný obeh v končatinách, v následku čoho aj vychladnú, ďaľej môže byť zodpovedný aj za slabšiu imunitu slizníc kvôli čomu skôr vznikajú ochorenia dýchacích ciest. Cez deň však vyššia teplota než tá požadovaná môže naše deti otupiť a pokaziť ich náladu.
Vlhkosť vzduchu
Ideálna vlhkosť vzduchu v izbe je 40-60 percent, čo môžeme ľahko zmerať pomocou vlhkomeru. V istých častiach bytu v následku prehnaného kúrenia klesne. Od teplého a suchého vzduchu dýchacie cesty sa vysušia, môže nastať kašeľ, deti sa necítia dobre. V tomto prípade sa treba postarať o potrebné zvlhčovanie.
Dnes už však je čoraz častejším problémom práve opak, keďže moderné okná a dvere, dobre izolované steny v zimnom období sa postarajú o to aby stupeň vlhkosťi vzduchu ostával trvalo vysoký, vlhké prostredie je ideálne pre množenie plesne a roztočí. V takomto prípade je nutné pravideľne vetrať a používať odvlhčovač a čističku vzduchu.
Prach
Hoci sme zdôraznili nutnosť pravideľného vetrania, v prípade niektorých bydlísk (centrum mesta, rušné cesty) vetranie v zlom čase môže aj uškodiť. Vzduch ktorý má v sebe výfukové plyny irituje dýchacie cesty detí. V takomto prostredí vetranie odporúčame iba cez noc.
Spôsoby kúrenia
Ak v miestnosti, ktorá je určená pre deti je už zariadené kúrenie (napr.: radiátor), tak už nie je v každom prípade nutné rozmýšlať o ďaľších spôsoboch kúrenia, stačí ak dbáme o správny stupeň teploty a vlhkosti. V nasledujúcich Vám predstavíme také riešenia, ktoré sú ideálne do detskej izby a obstoja aj ako samostatné alebo druhotné vykurovanie.
Konvekčné vykurovanie (vykurovacie panely na stenu)
Pri zriadení vykurovania detskej izby je najjednoduchšie riešenie namontovať elektrický vykurovací panel na stenu. Veľkou výhodou týchto produktou je, že majú vlastné zabudované termostaty a takto môžeme zvlášť nastavovať teplotu nezávisle od iných miestností. Vyhrievacia plocha vysoko kvalitných, takzvaných nórskych typov sa zohrieva maximálne na 60°C, takto nepopáli deti, oproti napríklad tradičným plynovým konvektorom.
Aj v detskej izbe sa zídu kúpelňové typy, ktoré sú chránené proti špliechajúcej vode, a majú zaoblené hrany, čím sa stávajú ešte bezpečnejšími.
Poprední výrobcovia vykurovacích panelov ani pri najmenších nezabudli na dizajn a bohatú funkcionalitu. Konvektor hornej katerorie Adax Neo, ktorý vyhral cenu konštruktéra, má digitálny termostat, ktorý máte možnosť naprogramovať v súlade s denným režimom Vášho dieťaťa. Nie len že je to pohodlné riešenie, ale takto možete aj značnú sumu ušetriť.
Séria Adax Neo je dostupná popri klasických farbách „pre dospelých“ aj v ružovom pre dievčatá a v bledomodrom pre chlapcov.
Podlahové vykurovanie
Dodnes ostáva hlavolamom pre mnohých, či je tento spôsob kúrenia dobrý alebo nie. Argumenty a protiargumenty sa vynárajú pri odznení nápadu o podlahovom vykurovaní. Niekoľko hľadísk by sme každopádne chceli vyzdvihnúť v kontexte detských izieb:
- V prípade podlahového kúrenia nie je na stene vykurovacie teleso, preto nezaberá cenný priestor izby, nezavadzia vo voľnom umiestnení nábytku.
- Dieťa sa nepopáli, nepadne na vykurovacie teleso, malé hračky sa donútra nezaseknú, žiadne nebezpečenstvo úrazu.
- Na veľkej ploche, s nízkou teplotou, rovnomerne hreje – preto sa jedná o úsporné riešenie.
- Kvôli zo spodu prúdiacemu teplu v o 1-2°C chladnejšej miestnosti sa cítime rovnako, ako v teplejšej miestnosti s radiátorom.
- Deti sa radi hrajú sediac na zemi, preto vôbec nie je jedno či sedia na studenej alebo teplej podlahe.
Sú názory, ktoré tvrdia, že podlahové kúrenie vznáša prach. Preto sú, ktorí neodporúčajú podlahové kúrenie do izieb detí, ktoré trpia astmou alebo inou chorobou horných dýchacích ciest. Avšak v dnešnej dobe už vďaka kvalitným izoláciám, pri nízkej teplote podlahového kúrenia, nie je veľký rozdiel medzi teplotou podlahy a plafónu, takže minimálne prúdenie vzduchu v miestnosti nedvýha prach.
Ak sa jedná o miestne riešenie, alebo o dodatočnú inštaláciu, tak rozhodne sa oplatí rozmýšlať v elektrických vykurovacích kábloch a rohožiach namiesto vodových podlahových kúrení. Výdavky na zriadenie vyspelých elektrických podlahových kúrení sú oveľa nižšie než pri tradičných radiátoroch. Výdavky na prevádzku sú približne totožné s tradičnými kúreniami. Tieto systémy nepotrebujú údžbu a môžu byť kombinované aj s obnoviteľnými zdrojmi energie.
Elektrickým podlahovým kúrením prakticky bez zvýšenia podlahy môžeme spríjemniť podlahu detskej izby pri všetkých typoch podlahy, takto si ochránime svoje deti od prechladnutia.
Infračervený vykurovací panel (infrapanel)
Infrapaneli sú tmavé žiariče na rozdieľ od infralámp nevyžarujú viditeľné svetlo iba teplo, sú montovateľné na plafón alebo na stenu. Infrapanel funguje tým istým princípom ako Slnko odovzdáva svoju tepelnú energiu Zemi: pokiaľ vyššie vrstvy atmosféry napriek nimi prechádzajúcemu svetlu ostávajú studeným, a žiarenia dosiahnúc Zem jej povrch zohrejú, následne povrch Zeme odovzdáva ďalej teplo vzduchu. Infrapaneli tak isto zohrievajú najprv telesá, ktoré sa dostanú do cesty ich žiareniu a z tých telies sa šíri teplo ďalej na vzduch.
Veľkou výhodou tohto spôsobu kúrenia je pri umiestnení na plafón, že kvôli zhora prichádzajúcemu žiareniu nevzniká “efekt teplého plafónu a studenej podlahy”, ale rovnomerne sa rozdelí teplo, preto aj pri nižšej teplote bude príjemne v miestnosti.
Kvôli žiariacemu teplu je veľmi príjemným riešením na lokálne kúrenie, napríklad nad písacím stolom alebo hracím rohožom dieťaťa, lebo takto dieťaťu nebude zima ani ak príliš dlho sedí na jedno mieste. Z tých istých dôvodov môže byť ideálnym riešením umiestnenie napríklad nad posteľou aby v noci nebola zima dieťaťu ani ak znížime teplotu miestnosti.
Otázka úspory energie
Nakoniec by sme prebrali niekoľko dobrých rád ohľadne toho, že ako sa dá ušporiť energiu bez straty komfortu - nie len v detských izbách:
-
Záclony, závesy, reluxy, rolety slúžia v lete na ochranu od priameho slnečného žiarenia, v zime naopak zadržiavajú prúdenie studeného vzduchu dnu.
-
Cez deň zvyčajne 20-21°C dostačuje k pocitu komfortu. O 1 °C nižšia teplota znamená 5% úspory z výdavkov na kúrenie.
-
Ak napríklad 2 dni nie sme doma, teplotu je odporúčané nastaviť na 15°C, v prípade dlhšej neprítomnosti na 12°C a všetky vnútorné dvere nechať otvorené, úplne však sa nesmie vypnúť kúrenie lebo by vychladli steny.
-
Nezakrývajte vykurovacie teleso lebo tak klesá efektivita prúdenia tepla.
-
Pravideľne udržiavajte čistotu vykurovacích telies, kvôli usadeným nečistotám spotrebujete viac energie.
-
V prípade suchého vzduchu, pravideľne používajte zvlhčovač. Vo vlhkom prostredí daný stupeň teploty sa Vám bude zdať teplejší.
-
Zastaralá alebo nevhodná izolácia môže zvýšiť Vaše faktúry až o 30%. Najviac tepla uniká kvôli nevhodným oknám a dverám.
- Zbytočne nekúrte v miestnostiach kde sa nenachádzate.