Základy základov - solárny panel, kolektor, invertor
Pri využití solárnych systémov na vykurovanie je prvoradé si ujasniť rozdiely medzi solárnym panelom a kolektorom. Na rozdieľ od kolektorov, ktoré slúžia na ohrievanie vody, sa solárne panely vytvárajú elektrickú energiu, ktorá môže byť využitá ľubovoľným spôsobom.
Zvyčajne nespotrebujeme práve toľko energie, koľko produkujeme (napr. svetlá zapíname v noci, keď nesvieti slnko). Na túto vec poznáme 2 riešenia:
- Prvá možnosť je, takzvaný GRID OFF – ostrovný systém. V tomto prípade náš systém nie je prepojený so sieťou dodávateľa elektrickej energie a vyprodukovaná energia je skladovaná v akumulátoroch. Táto možnosť sa zmysel ak elektrická sieť nie je v dosahu (napr. uprostred lesa v horách).
- Ďaľšou možnosťou je takzvané na spätné napojenie GRID ON. Nespotrebovaná energia je prevedená ďaľej do siete dodávateľa elektriny - vtedy koleso nášho elektromeru sa točí opačným smerom.
Keďže solárne panely vyrábajú jednosmerný prúd, preto k tomu aby sme zýskali pre naše bežné spotrebiče použiteľný prúd, čiže 230V-ový striedavý prúd potrebujeme invertor.
Najdôležitejšie otázky a odpovede - stručne
- Na akej veľkej ploche strechy, aký výkon sa dá dosiahnúť?
Veľkosť jediného panelu je približne 2-2,5 m2. Na 10 m2-ej ploche bez tieňu to znamená 1 kWp (kilowattpeak - maximálny príkon).
Stačí raz za rok skontrolovať stav a občas, podľa potreby udržiavať ich čistotu, prípadne odstrániť napadnutý sneh.
- Akú má životnosť a za aký čas sa mi navráti investícia?
Väčšinou výrobcovia dávajú 25 ročnú záruku na solárne panely. Táto záruka sa vzťahuje aj na to, že v prvých 10-tich rokoch neklesne účinnosť pod 90%. Životnosť modulov je 20-30 rokov. Najskôr za 6-7 rokov sa navracia suma investície do inštalácie v závislosti od viacerých okolností.
- Umiestnenie a funkcia invertoru?
Premieňa jednosmerný prúd na striedavý. Umiestňuje sa na vetrané a chladnejšie miesto.
- Aký je rozdieľ medzi polikrištalickým a monokrištalickým systémom? Ktorý si mám zvoliť?
V prvom rade je rozdieľ v stavbe. Polovodičové vrstvy sú odlišné v týchto technológiach. V polovodičovej vrstve monokrištalického panelu sa nachádza kryštalický kremík v pravidelnej štruktúre a v polikrištalického v nepravideľnej štruktúre. Monokrištalické sú preto efektívnejšie pri priamej žiare svetla, a polikrištalické pri rozptýlenom svetle. Pri našom podnebý sa však čo sa týka výkonnosti prakticky vyrovnávajú.
- Ideálne smerovanie, uhol?
Juh, Juhozápad, medzi 15° a 30°
- Koľko energie vyprodukuje 1kWp-ový panel za rok?
Pri našich klimatických podmienkach približne okolo 1300 kWh
Povolenie je potrebné získať od dodávateľa elektriny.
- Ako funguje vyúčtovanie s dodávaťelom elektriny?
Ročne raz sa vypočíta podľa dvojsmerového elektromeru.
- Ostrovný systém alebo spätné napojenie?
Ostrovný systém sa opláca iba ak nie je ešte zavedená elektrická sieť. Pri tomto systéme vyprodukovaná energia je skladovaná v akumulátoroch. Avšak namiesto akumulátorov pri systéme GRID ON používa elektrická sieť, čiže ak spotrebujeme menej elektriny než koľko nám produkuje slnko, tak zvyšnú energiu zavedieme do sieťe, a keď neskôr by sme potrebovali viacej, tak znova ju odtiaľ načerpáme. Takto si ušporíme na nákladoch akumulátorov.