Kategórie
  • Akciové produkty
  • Adax elektrické kúrenie [89]
    •  
  • ClimaStar keramické vykurovacie panely [36]
    •  
  • GLAMOX Konvektory [12]
    •  
  • Comfort Heat Vykurovacie káble [77]
    •  
Novinky emailom
TOP produkty
Partnery
/blog
31.03.2015 15:59

Základné vedomosti o solárnych paneloch - čo musíte vedieť o využití slnečnej energie

Zakladné vedomosti o solárnych paneloch - čo musíte vedieť o využití slnečnej energie

Na rokovaní Vlády SR pripravili analýzu jednotlivých druhov obnoviteľných zdrojov energie, v ktorej sa píše: "Priemerná ročná energia slnečného žiarenia na horizontálny povrch je 1100 kWh/m2. Množstvo dopadajúcej slnečnej energie na územie SR je zhruba 200 krát väčšie ako súčasná spotreba zo všetkých primárnych zdrojov energie v krajine. Celkový potenciál slnečnej energie pre celé územie Slovenska je na úrovni 54 000 TWh. Energia slnečného žiarenia dopadajúceho na južne orientovanú plochu naklonenú pod optimálnym sklonom (približne 36 stupňov) je na území Slovenska 1275 kWh/m2 za rok (z toho približne 50% dopadne mesiacoch máj – august). Technický rozvoj panelov fotočlánkov umožnil zvýšenie ich účinnosti premeny energie v rozsahu od 11 do 14%." ... K tomu treba ešte dodať, že naše moduli už presahujú aj 15%-nú účinnosť.

(http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-81880?prefixFile=m_)

Základy základov - solárny panel, kolektor, invertor

Pri využití solárnych systémov na vykurovanie je prvoradé si ujasniť rozdiely medzi solárnym panelom a kolektorom. Na rozdieľ od kolektorov, ktoré slúžia na ohrievanie vody, sa solárne panely vytvárajú elektrickú energiu, ktorá môže byť využitá ľubovoľným spôsobom.

Zvyčajne nespotrebujeme práve toľko energie, koľko produkujeme (napr. svetlá zapíname v noci, keď nesvieti slnko). Na túto vec poznáme 2 riešenia:
- Prvá možnosť je, takzvaný GRID OFF – ostrovný systém. V tomto prípade náš systém nie je prepojený so sieťou dodávateľa elektrickej energie a vyprodukovaná energia je skladovaná v akumulátoroch. Táto možnosť sa zmysel ak elektrická sieť nie je v dosahu (napr. uprostred lesa v horách).

- Ďaľšou možnosťou je takzvané na spätné napojenie GRID ON. Nespotrebovaná energia je prevedená ďaľej do siete dodávateľa elektriny - vtedy koleso nášho elektromeru sa točí opačným smerom.
Keďže solárne panely vyrábajú jednosmerný prúd, preto k tomu aby sme zýskali pre naše bežné spotrebiče použiteľný prúd, čiže 230V-ový striedavý prúd potrebujeme invertor.


Najdôležitejšie otázky a odpovede - stručne
Elektrina zo slnka

  • Na akej veľkej ploche strechy, aký výkon sa dá dosiahnúť?

Veľkosť jediného panelu je približne 2-2,5 m2. Na 10 m2-ej ploche bez tieňu to znamená 1 kWp (kilowattpeak - maximálny príkon).

  • Aká údržba je potrebná?

Stačí raz za rok skontrolovať stav a občas, podľa potreby udržiavať ich čistotu, prípadne odstrániť napadnutý sneh.

  • Akú má životnosť a za aký čas sa mi navráti investícia?

Väčšinou výrobcovia dávajú 25 ročnú záruku na solárne panely. Táto záruka sa vzťahuje aj na to, že v prvých 10-tich rokoch neklesne účinnosť pod 90%. Životnosť modulov je 20-30 rokov. Najskôr za 6-7 rokov sa navracia suma investície do inštalácie v závislosti od viacerých okolností.

  • Umiestnenie a funkcia invertoru?

Premieňa jednosmerný prúd na striedavý. Umiestňuje sa na vetrané a chladnejšie miesto.

  • Aký je rozdieľ medzi polikrištalickým a monokrištalickým systémom? Ktorý si mám zvoliť?

V prvom rade je rozdieľ v stavbe. Polovodičové vrstvy sú odlišné v týchto technológiach. V polovodičovej vrstve monokrištalického panelu sa nachádza kryštalický kremík v pravidelnej štruktúre a v polikrištalického v nepravideľnej štruktúre. Monokrištalické sú preto efektívnejšie pri priamej žiare svetla, a polikrištalické pri rozptýlenom svetle. Pri našom podnebý sa však čo sa týka výkonnosti prakticky vyrovnávajú.

 

  • Solárny panelIdeálne smerovanie, uhol?

Juh, Juhozápad, medzi 15° a 30°

  • Koľko energie vyprodukuje 1kWp-ový panel za rok?

Pri našich klimatických podmienkach približne okolo 1300 kWh

  •  Povolenie?

Povolenie je potrebné získať od dodávateľa elektriny.

  • Ako funguje vyúčtovanie s dodávaťelom elektriny?

Ročne raz sa vypočíta podľa dvojsmerového elektromeru.

  • Ostrovný systém alebo spätné napojenie?

Ostrovný systém sa opláca iba ak nie je ešte zavedená elektrická sieť. Pri tomto systéme vyprodukovaná energia je skladovaná v akumulátoroch. Avšak namiesto akumulátorov pri systéme GRID ON používa elektrická sieť, čiže ak spotrebujeme menej elektriny než koľko nám produkuje slnko, tak zvyšnú energiu zavedieme do sieťe, a keď neskôr by sme potrebovali viacej, tak znova ju odtiaľ načerpáme. Takto si ušporíme na nákladoch akumulátorov.

 

WebShop System